Czym charakteryzuje się jednofazowa instalacja fotowoltaiczna?

20 lutego, 2021
tworzenia systemow fotowoltaicznych
1596
Views

W zależności od potrzeb inwestor może zdecydować się na jedno- lub trójfazową instalację fotowoltaiczną. Czym charakteryzuje się instalacja jednofazowa? Jakie ma zalety i wady? Kiedy warto ją wybrać?

Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna – jaką moc może osiągnąć?

Przy wyborze rodzaju instalacji fotowoltaicznej inwestor musi wziąć pod uwagę przede wszystkim względy ekonomiczne. W przeciwnym montaż systemu będzie nieopłacalny, a sformułowania mówiące, że fotowoltaika oferuje możliwość produkowania energii elektrycznej praktycznie za darmo, będą wyłącznie pustymi frazesami.

To właśnie względy ekonomiczne sprawiają, że moc jednofazowej instalacji fotowoltaicznej nie przekracza 3,68 kW. Jeżeli domownicy zgłaszają większe zapotrzebowanie na prąd, wówczas stosuje się system trójfazowy. Warto również nadmienić, że jeśli popyt na energię elektryczną obiektu wynosi:

  • mniej niż 3 kW – wówczas zawsze stosuje się instalację jednofazową,
  • od 3 do 3,68 kW – wtedy inwestor może wybrać, czy chce instalację jednofazową czy też trójfazową, jednak zaleca się tę pierwszą. Bywa, że pod naciskami marketingowców inwestorzy decydują się system trójfazowy. Wbrew jednak obiegowym opiniom wcale nie musi on zwiększać autokonsumpcji energii elektrycznej wyprodukowanej przez mikroelektrownię, co jest pożądanym zjawiskiem.

Jeśli inwerter jednofazowy zostanie podłączony do odpowiedniej fazy – tej najbardziej obciążonej – współczynnik autokonsumpcji prądu może być nawet trzykrotnie wyższy w porównaniu z instalacją trójfazową. Powinieneś o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na inwestycję w droższy trójfazowy system.

Jakie zalety ma jednofazowa instalacja fotowoltaiczna?

Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna ma wiele zalet. Część z nich została wyszczególniona wcześnie. Po pierwsze, jest tańsza od systemu trójfazowego. Po drugie, może zwiększyć zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne, co jest jednym z czynników determinujących opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Warunek jest jeden – inwerter jednofazowy należy podpiąć do jednej fazy, a nie rozkładać prąd równomiernie na wszystkie trzy.

Po trzecie, w przypadku niewielkich instalacji fotowoltaicznych to właśnie inwerter jednofazowy, a nie trójfazowy osiąga większą sprawność, co przekłada się na lepszą wydajność całego systemu. Co ważne, żeby zwiększyć efektywność fotowoltaiki, wcale nie trzeba sięgać po trójfazowy inwerter. Lepiej zainwestować w pompę ciepła lub sprzęt do podgrzewania bieżącej wody użytkowej. Pozwoli to zużywać więcej energii na bieżąco.

Jednofazowa instalacja fotowoltaiczna – wymagania

Warto zaznaczyć, że każda instalacja fotowoltaiczna musi spełniać wymagania wskazane przez OSD, czyli Operatorów Sieci Dystrybucyjnej. Co to w praktyce oznacza? Konieczność dostarczania energii elektrycznej o określonych parametrach. System musi mieć również określone zabezpieczenia. Jakie konkretnie? To zależy od lokalnego operatora. To do niego składasz bowiem wniosek o wydanie warunków przyłączenia oraz zgłaszasz u niego już wykonaną mikroinstalację.

To, na jaką instalację się zdecydujesz, zależy od przewidywanej mocy instalacji fotowoltaicznej.  Nie w każdym przypadku trójfazowy system to najlepszy wybór. Profesjonalna firma fotowoltaiczna rzetelnie doradzi Ci, która opcja będzie w Twoim przypadku najbardziej opłacalna. Jak jednak ocenić profesjonalizm podmiotu? Sprawdzając opinie w sieci, a także prosząc o referencje. Podpowiedzią niech będzie także staż na rynku. Im dłużej działa firma, tym większym doświadczeniem dysponuje.

Zwróć uwagę także na parametry techniczne dostępnych na rynku inwerterów jednofazowych. Przyjrzyj się m.in. odporności falownika na zmiany napięcia sieciowego, sprawności jego działania przy częściowym obciążeniu czy też zakresowi temperatur. Sprawdź, czy urządzenie spełnia wszystkie normy jakości i bezpieczeństwa oraz z jakich komponentów zostało wykonane. Wówczas na pewno wybierzesz dobry sprzęt.

Źródło: Inverter

Article Categories:
Biznes · Dom i ogród · Lifestyle · Technologie

Comments are closed.