Choć wielu osobom może się wydawać, że domki holenderskie powinny być użytkowane wyłącznie w okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią, rzeczywistość często okazuje się zupełnie inna. Na rynku znajdziemy bowiem tak zwane domki całoroczne, którym niestraszne są opady, ani ekstremalnie niskie temperatury.
Jeśli więc marzy Ci się budowla, z której można korzystać zawsze, niezależnie od pogody, zwróć dokładną uwagę na dostępną ofertą. Warto jednocześnie wiedzieć, czym powinny wyróżniać się takie konstrukcje.
Mobilne domki całoroczne – jakie ocieplenie?
Jak można się domyślić, kluczowa dla utrzymania wysokiego komfortu mieszkania w zimie będzie wykonana izolacja, jak również zastosowane ocieplenie. W pierwszym przypadku producenci najczęściej korzystają ze specjalnych membran, występujących w dwóch odmianach.
- Membrany wiatroizolacyjne – jej znaczenia pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Zwłaszcza mając na uwadze, jak bardzo pogoda w naszym kraju zmieniła się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. Silne, porywiste wiatry, a nawet potężne wichury nie są już rzadkością. Także w zimie taka ochrona jest niezwykle istotna. Zabezpiecza bowiem wnętrze przed wychłodzeniem.
- Membrany paroizolacyjne – zapewnia znaczne oszczędności podczas ogrzewania budynków. Wszystko za sprawą skutecznego ograniczania strat cieplnych, do których dochodzi przez ciągłą cyrkulację powietrza. Niezwykle ważny jest właściwy montaż membrany. Ewentualne błędy mogą znacząco pogorszyć jej właściwości.
Założenie membran to oczywiście nie wszystko. Liczy się również sposób ocieplenia dwóch kluczowych obszarów – ścian i dachu. W tym celu sprawdzeni producenci najczęściej wykorzystują wełnę mineralną o odpowiednio dobranej grubości. Jeśli zaś chodzi o ocieplenie podłogi, dobrymi parametrami technicznymi wyróżnia się styropian posadzkowy. W jego przypadku także spore znaczenie ma grubość powłoki.
Nie należy zapominać o ogrzewaniu. W domkach mobilnych montowane są przeważnie grzejniki elektryczne, choć istnieje też możliwość założenia centralnej instalacji gazowej i dwufunkcyjnego pieca grzewczego.
Domki mobilne na cały rok – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Rodzaj zastosowanych materiałów izolacyjnych i ociepleniowych pozwala wywnioskować, czy mamy do czynienia z konstrukcją wysokiej jakości czy może wręcz przeciwnie. Nie jest to jednak jedyny element, który powinien zostać poddany analizie.
Zmienne warunki pogodowe w sporym stopniu wpływają również na stan ścian, dobrze byłoby więc, aby wykonane je z wytrzymałych materiałów. Dobrym wyborem okażą się zwłaszcza panele ścienne wykonane z PCV lub MDF. Zostają one dodatkowo wzmocnione, dzięki czemu nie musimy się martwić, że nasz mobilny domek straci oryginalny wygląd bądź właściwości.
Do tego wszystkiego dochodzą okna. Jeśli zostaną źle dobrane bądź niewłaściwie zamontowane, staną się źródłem poważnych strat cieplnych. W zależności od potrzeb zamawiającego, w domkach holenderskich montowane są okna:
- pięciokomorowe,
- uchylne,
- przesuwne,
- dwuszybowe,
- pokojowe i balkonowe,
- z dodatkową funkcję wietrzenia.
Dlaczego mobilne domki holenderskie?
Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestię samej mobilności. W końcu na rynku znaleźć można też konstrukcje stacjonarne, montowane do podłoża na stałe. Dlaczego więc lepiej zdecydować się na modele mobilne?
Ponieważ zapewniają znacznie więcej swobody, zwłaszcza wówczas, gdy mamy do dyspozycji sporych wymiarów działkę (lub kilka działek). Dzięki zamontowanym kołom, domek w każdej chwili można przenieść w inne miejsce. Nic nie stoi więc na przeszkodzie ku temu, aby domki mobilne traktować jako konstrukcję ruchomą, o niezwykle uniwersalnym charakterze.
Na rynku znajdziemy wiele budynków, których wykonanie zapewnia doskonałą ochronę w zimie. Co więcej, ich konstrukcje gwarantują również wyższy komfort w lecie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza. Wszystko za sprawą skutecznej wentylacji, a także zastosowania materiałów, które nie dogrzewają wnętrz bez potrzeby.
Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne