Fartuch roboczy. Komu konieczny

22 lutego, 2021
fartuch roboczy
597
Views

Fartuch roboczy to zarówno element odzieży roboczej, jak i ochronnej. Stosowany jest w wielu zawodach i na różnych stanowiskach pracy. Może być zabezpieczeniem odzieży własnej pracownika przed zabrudzeniem albo może chronić życie i zdrowie w razie zagrożenia. Zastosowanie fartuchów roboczych jest niezwykle szerokie. Jeśli zastanawiacie się, czy fartuch roboczy sprawdzi się w waszej pracy i na zajmowanym przez was stanowisku, to warto zapoznać się z naszym artykułem. Wyjaśniamy, czym jest fartuch roboczy i komu jest polecany.

Fartuch roboczy – charakterystyka i najważniejsze informacje

Fartuch roboczy to produkt bhp dwojakiego przeznaczenia. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany, może spełniać zadania odzieży roboczej bądź odzieży ochronnej. Fartuchy robocze foliowe wykonane z flizeliny, czyli poplipropylenu (PP), lub bawełny mają za zadanie chronić odzież własną pracownika przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem. Z kolei fartuchy o właściwościach ochronnych mogą być poliestrowe, powlekane PCV, skórzane, a także drelichowe. Materiał, z jakiego wytwarzany jest fartuch roboczy, zależy od tego, przed jakimi zagrożeniami ma zabezpieczać. Należy pamiętać, że nie istnieje produkt uniwersalny, który chroni pracownika przed wszystkim. Rodzaj i typ fartucha roboczego powinien być dostosowany do stanowiska pracy i dobrany zgodnie z analizą zagrożeń.

Dla kogo fartuch roboczy w pracy

Zastosowanie fartucha roboczego zawsze zależy od ryzyka, na jakie pracownik może być narażony na danym stanowisku pracy. Fartuchy robocze zabezpieczające odzież, a także chroniące przed działaniem czynników chemicznych i biologicznych są popularne w służbie zdrowia. Zaliczamy do tej grupy zarówno produkty flizelinowe, jak i bawełniane. Stosowane są przez: lekarzy, weterynarzy, stomatologów, farmaceutów oraz laborantów.

Oddzielną gałęzią znacznie częściej stawiającą na ochronne właściwości fartuchów roboczych, jest przemysł. Fartuchy drelichowe, poliestrowe bądź z PCV znajdą zastosowanie w takich zawodach jak: magazynier, pracownik porządkowy, mechanik oraz operator maszyn i urządzeń. Ponadto fartuchy robocze stosowane są przez pracowników przetwórstwa i produkcji żywności, przemysłu spożywczego, w pracach montażowo-instalacyjnych, w branży budowlanej, przemyśle ciężkim oraz w rolnictwie i ogrodnictwie. Fartuchy ze skóry są zaś cenione i szczególnie popularne wśród spawaczy. Okrycia muszą charakteryzować się odpornością na przecięcia i być niepalne. Wszystkie te cechy mają skórzane fartuchy ochronne.

Kto ma obowiązek zakupu fartucha roboczego

Fartuchy robocze oraz fartuchy ochronne są elementem odzieży służbowej pracownika, to pracodawca ma obowiązek wyposażyć w nią pracowników. Konieczność zapewnienia pracownikom fartuchów o właściwościach ochronnych powinien zgłosić specjalista do spraw BHP. Ponadto informacja o konieczności stosowania zabezpieczenia w postaci fartucha powinna być umieszczona w specyfice zakładu pracy bądź stanowiska pracy. Natomiast w sprawie wyposażenia pracowników w fartuchy robocze przepisy nie są już tak restrykcyjne.

Fartuch roboczy ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczać odzież pracownika przed trwałym zabrudzeniem bądź zniszczeniem. Należy więc wyposażyć osobę zatrudnioną w fartuch roboczy, kiedy występuje takie ryzyko uszkodzenia odzieży prywatnej. Zapewnienie odpowiedniej ochrony  i zakup potrzebnych zabezpieczeń – fartucha ochronnego oraz fartucha roboczego leżą bezwzględnie po stronie pracodawcy, koszt zakupu również.

Źródło: Glovex – sklep BHP

Article Categories:
Biznes · Technologie

Comments are closed.