Gimbal – co to jest i jaki wybrać?

26 września, 2021
gimbal co to jest i jaki wybrac
472
Views

Każdy z nas uwielbia robić zdjęcia i nagrywać filmy, gdyż w ten sposób możemy uwiecznić pewne, ważne dla nad momenty. Żeby fotografie i wideo zawsze były wykonane w najwyższej jakości, warto wykorzystać gimbal.

Zarówno gimbal do telefonu jak i gimbal do aparatu szybko wyeliminuje większość zakłóceń i drgań. Dodatkowo gimbale umożliwiają wykonanie zdjęć, które nie będą rozmazane, nawet bez statywu. Tak więc, co to jest gimbal i jaki gimbal do telefonu i nie tylko wybrać?

Gimbal – co to?

Wiele z nas zastanawia się co to gimbal. Okazuje się, że jest to urządzenie elektroniczne, wyposażone w silnik i żyroskop. Łatwo można się więc domyślić, że spełnia on funkcję tradycyjnego stabilizatora. Z kolei co to jest stabilizator? Otóż zadba on o to, by zdjęcia czy też nagrania nie były rozmazane.

Nie można powiedzieć jednak, że gimbal do kamery czy gimbal do aparatu kompaktowego to tylko i wyłącznie stabilizator. Została w nim zastosowana zaawansowana technologia, która umożliwi wypoziomowanie kamery, czy też telefonu w kilku osiach lub w jednej z nich.

Urządzenie najczęściej wykorzystywane jest przez sportowców, którzy podłączają gimbal do kamery sportowej, by nawet w trudnych warunkach, ujęcie było pozbawione drgań. Niemniej jednak, z powodzeniem możemy korzystać z gimbali w każdej sytuacji, w której chcemy zrobić stabilne zdjęcie lub nagranie. Stabilizator kamery pozwoli również na nagrywanie profesjonalnych filmików, nawet kiedy jesteśmy w ruchu.

Warto wspomnieć, że gimbal jest nie tylko niedrogi, ale także niezwykle prosty w obsłudze. Jak działa gimbal? Można w skrócie powiedzieć, że potrafi on podnieść parametry, nawet kiepskiego aparatu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gimbala?

Jaki gimbal do smartfona, a jaki gimbal do bezlusterkowca? Przy wyborze odpowiedniego urządzenia, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego kompatybilność z naszym sprzętem. Jednak co jeszcze jest istotne przy wyborze gimbala? Otóż:

  • osie – jeden z najważniejszych parametrów. Gimbale do telefonu mogą być wyposażone w jedną lub nawet trzy osie, które będą poziomować kamerę. W przypadku stabilizatora obrazu do telefonu, jedna oś okaże się zupełnie wystarczająca, jeśli jednak rozważamy zakup stabilizatora do kamery sportowej, niezbędne będzie bardziej zaawansowane urządzenie.
  • maksymalna waga – ten parametr musi być dopasowany do urządzenia nagrywającego. Gimbal na telefon czy do aparatu musi być wstanie udźwignąć sprzęt.
  • waga i rozmiar – gimbal i kamera muszą sprawnie ze sobą funkcjonować i być wygodne w użytkowaniu. Jak łatwo można się domyślić, zbyt duże i ciężkie urządzenie, znacznie utrudni wykonywanie nagrań lub fotografii.
  • kompatybilność – gimbal z kamerą muszą być ze sobą kompatybilne. Niektóre modele mogą być przeznaczone tylko do danych smartfonów czy danych kamerek. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr przed zakupem.
  • pojemność akumulatora – gimbale zasilane są zwykle bezprzewodowo, więc działają w oparciu o akumulator. Dobrze by było, gdyby urządzenie nie rozładowało się w najmniej oczekiwanym momencie. Niektóre gimbale są wstanie pracować nawet przez 10 godzin na jednym ładowaniu.
  • funkcje – to również istotny parametr, który znacznie może nam ułatwić korzystanie z urządzenia. Gimbale zwykle posiadają kilka, różnych trybów pracy. Co więcej, niektóre z nich mają wbudowane funkcje śledzenia twarzy czy chociażby powolnego obrotu w wybranym kierunku. Warto więc rozejrzeć się za gimbalem, który oferuje wszystko to co będzie nam niezbędne.
  • wykonanie – gimbale muszą cechować się solidną budową, która umożliwia komfortowe użytkowanie. Co więcej, kamera zamontowana na urządzeniu powinna być trzymana mocno i stabilnie. Koniecznie warto zwrócić uwagę, by gimbal był odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z niego nawet podczas śniegu czy deszczu.
  • akcesoria dodatkowe – producenci zwykle rekomendują i dodają do swoich urządzeń pewne akcesoria. Gimbal musi być koniecznie wyposażony w kabel, ładowarkę, a także etui, które go zabezpieczy.

By wybrać odpowiedni sprzęt, warto również przejrzeć ranking gimbali i opinie innych użytkowników. Z pewnością może to przyczynić się do trafnego wyboru, a gimbal posłuży nam przez wiele lat.

Źródło: ABFoto.pl – sklep fotograficzny

Article Categories:
Biznes · Lifestyle · Technologie

Comments are closed.