Instalacje gazów medycznych w szpitalu

22 lutego, 2021
szkrzynki zaworowo informacyjne 6
472
Views

Systemy rurociągowe, które przeznaczone są do gazów medycznych, muszą spełnić bardzo wiele norm, którym podlegają wyroby medyczne. Wiedza z zakresu, jakim są instalacje gazów medycznych, jest bardzo specjalistyczna, jednak jej znajomość jest konieczna do prawidłowego zaprojektowania oraz montażu całej instalacji. To od właściwego sposobu przeprowadzenia całej inwestycji zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów. Czym są gazy medyczne? Co to jest tlen medyczny? Skąd się bierze tlen?

Gazy medyczne – co to jest?

Podczas zabiegów medycznych, a także podczas diagnostyki, czy przechowywania np. organów transplantacyjnych, wykorzystuje się gazy medyczne. W największej części jednak gazy medyczne są wykorzystywane w anestezjologii. Gazy medyczne są to produkty lecznicze. Podlegają  one procedurom, które umożliwiają dopuszczenie do obrotu tylko przez decyzje, które wydają odpowiednie władze. Ten wyrób medyczny podlega także regulacjom, jakie obowiązują w prawie farmaceutycznym.

Gdzie stosuje się gazy medyczne? Tlen –  zastosowanie

Tlen medyczny to jeden z podstawowych gazów medycznych.  Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, używa się go m.in. do wentylacji płuc, wspomagania oddychania, czy do resuscytacji. Jest także używany na szeroką skalę w komorach hiperbarycznych. Kolejnym gazem, który jest wykorzystywany do ratowania zdrowia i życia jest tlenek azotu, który pomaga rozszerzyć naczynia w płucach u wcześniaków. Sprężony tlen powietrze także zalicza się do wielu grup jako – gazy techniczne, gazy medyczne, lecznicze oraz stomatologiczne. Jest wykorzystywane do napędu sprzętu medycznego oraz terapii aerozolami, jest wtedy nośnikiem, który dostarcza wziewne anestetyki.

Operacje

Instalacja podtlenku azotu  jest szczególnie ważna przy różnego rodzaju operacjach. Ten gaz medyczny jest stosowany na szeroką skalę w znieczulaniu pacjenta, jakie jest stosowane w zabiegach, w których utrzymana jest świadomość pacjenta np. podczas zmiany opatrunku, czy przy jako autoanalgezja przy porodach. Podtlenek azotu instalacja, jest dlatego niezwykle ważnym elementem działania każdego szpitala.

Próżnia definicja

Próżnia w szpitalu jest instalacją podciśnieniową. Jest niezwykle pomocna wszędzie tam, gdzie konieczne jest odsysanie śluzu, czy płynów infuzyjnych. Dlatego właśnie stanowi podstawowe wyposażenie na niemal każdej sali operacyjnej.

Gazy anestetyczne

W każdym pomieszczeniu, gdzie podawane są gazy anestetyczne, konieczny jest montaż odciągów gazów anestetycznych. Taka instalacja ma za zadanie ochronę zdrowia medyków. Jej działanie polega na odciąganiu wydychanych anestetyków przez pacjenta.

Gazy medyczne przepisy

Instalacja gazów medycznych to bardzo skomplikowana procedura. Konieczne jest tu przestrzeganie bardzo wielu przepisów oraz spełnienie wyśrubowanych norm, jakie obowiązują wszystkie produkty medyczne. Dlatego warto to zadanie powierzyć najlepszym profesjonalistom.

Gazy medyczne są rozprowadzane przez system rurociągów oraz urządzenie, które spręża gazy. Dzięki temu szpital może przeprowadzać szereg zabiegów operacyjnych, które ratują życie pacjentów.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

 

Article Categories:
Biznes · Technologie · Zdrowie i uroda

Comments are closed.