Jak ochłodzić mieszkanie latem?

17 lutego, 2021
Kopia Toshiba Mirai klimatyzator
275
Views

W Polsce coraz częściej doskwierają nam wysokie temperatury. Upał negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, efektywny wypoczynek oraz wydajną pracę. Dlatego tak ważne staje się utrzymanie w domu odpowiednich warunków termicznych. Najbardziej wydajnym sposobem umożliwiającym chłodzenie pomieszczeń jest montaż systemu klimatyzacji.

Komfortowe warunki termiczne – podstawowa funkcja klimatyzacji

Systemy klimatyzacyjne instalowane są w mieszkaniach głównie z powodu funkcji chłodzenia powietrza. Większość działa w szerokim spektrum temperatur – na przykład jednostki ścienne Toshiba pracują wydajnie przy temperaturze zewnętrznej sięgającej do +46 stopni Celsjusza.

Sterowanie urządzeniem jest niezwykle proste – wystarczy, że użytkownik wprowadzi oczekiwaną temperaturę, a urządzenie, dzięki wbudowanym czujnikom, będzie pracować do czasu jej uzyskania. Nowoczesne jednostki pracują w trybie inwerterowym, co pozwala na  utrzymanie warunków temperaturowych na stałym poziomie. Co więcej, taka stała praca jest bardziej korzystna nie tylko dla urządzenia (niższe zużycie), ale także dla użytkowników (niższy pobór energii elektrycznej, stała komfortowa temperatura).

Co ciekawe, system klimatyzacji multi-split umożliwia ustawienie innych temperatur w każdym z pomieszczeń w mieszkaniu z osoba. Jest to przydatna funkcjonalność z powodu różnorodnych potrzeb użytkowników – w pokoju, gdzie przebywają małe dzieci warto ustawić temperaturę na poziomie 23-24 stopni Celsjusza, z kolei w sypialni odpowiednia dla skutecznego wypoczynku będzie temperatura niższa – 19-20 stopni. Taka różnorodność nie koliduje w pracy poszczególnych klimatyzatorów ściennych.

Znaczenie dla użytkowników ma również nawiew i rozkład temperatury w pomieszczeniach. W najnowszych modelach stosuje się nawiew kierunkowy, który zapobiega nieprzyjemnemu wrażeniu przeciągu oraz pozwala na uzyskanie równomiernej temperatury w całym wnętrzu.

Czego jeszcze możesz oczekiwać od systemu klimatyzacji

Klimatyzacja w mieszkaniu jednak to nie tylko przyjemny chłód podczas letnich upałów. Współczesne systemy, oprócz chłodzenia, oferują także funkcję ogrzewania. Na przykład klimatyzatory ścienne Toshiba mogą wydajnie ogrzewać pomieszczenia do temperatury zewnętrznej wynoszącej -15 stopni Celsjusza. W efekcie system klimatyzacji może pełnić swoją rolę przez cały rok kalendarzowy. Jest niezastąpiony w okresach przejściowych, kiedy centralne ogrzewanie jeszcze/już nie działa, a temperatury zewnętrzne nocą spadają w okolice +5 – +10 stopni Celsjusza. Szybkie podgrzanie powietrza sprawia, że w pomieszczeniach znów robi się przyjemnie i komfortowo.

Klimatyzacja to także gwarancja czystego powietrza w mieszkaniu. Skuteczne i wydajne filtry pozwalają wyeliminować z wnętrz zarówno bakterie i wirusy, jak i grzyby. Bardziej zaawansowane urządzenia zapewniają dodatkowo jonizację powietrza. Przykładem może służyć klimatyzator ścienny Daiseikai 9 marki Toshiba, który po uruchomieniu przyciskiem funkcji PURE dezynfekuje powietrze eliminując wszelkie mikroorganizmy oraz niwelując nieprzyjemne zapachy. Niektóre urządzenia posiadają tak zaawansowane filtry, że skutecznie usuwają do 95% cząsteczek smogu PM 2,5 (klimatyzator HAORI).

Kupując urządzenie warto także sprawdzić poziom emitowanego przez nie hałasu – najlepsze klimatyzatory emitują dźwięk na poziomie 19d(A), co przypomina cichy, ludzki szept. W efekcie nie przeszkadzają ani w wypoczynku (także nocnym), ani nie wpływają negatywnie na proces skupienia uwagi.

Klimatyzacja a koszty – czy to się opłaca?

Niektórzy twierdzą, że komfort nie ma ceny. Jednakże decydując się na konkretne rozwiązania warto być przygotowanym na szacunkowe koszty eksploatacyjne, które użytkownicy systemu będą musieli ponieść. Warto zawczasu sprawdzić, jaką klasę energetyczną ma dane urządzenie. Najwyższe modele (np. Daiseikai 9) opisano znakiem A+++. To sprawia, że wymagają one niewiele prądu do efektywnej pracy, co przekłada się na wysokość rachunków. Można szacować, że praca takiego klimatyzatora miesięcznie nie będzie nas kosztować więcej niż 20-30 zł.

W rozrachunku rocznym warto także zarezerwować środki na przegląd serwisowy klimatyzacji. Należy go wykonać co najmniej raz w roku. Cena jest uzależniona od liczby klimatyzatorów w systemie oraz ewentualnych napraw lub wymiany zużytych części.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

Article Categories:
Dom i ogród · Technologie

Comments are closed.