Jak stworzyć efektowną wideoprezentację – przydatne wskazówki

25 stycznia, 2023
wideoprezentacja
192
Views

Wideoprezentacja to doskonały sposób, by w przystępnej formie przedstawić nawet najbardziej zawiłą problematykę. To dlatego prelegenci coraz chętniej wykorzystują klipy wideo podczas swoich wystąpień. Jeśli na co dzień korzystasz z PowerPoint, nie musisz z niego rezygnować, by stworzyć efektowną wideoprezentację. Jak to możliwe? Przedstawiamy użyteczne wskazówki i możliwości przekształcenia prezentacji multimedialnej w plik wideo?

Tworzenie wideoprezentacji w Power Point – o czym należy pamiętać?

PowerPoint nie ma sobie równych. To najchętniej wybierany program do tworzenia prezentacji multimedialnych. Oferuje bowiem szereg możliwości. Jedną z nich jest opcja przekształcenia klasycznej prezentacji multimedialnej w wideoprezentację. Żeby jednak wideoprezentacja była efektowna, warto pamiętać o kilku kwestiach. Dzięki tym wskazówkom unikniesz błędów już na etapie projektowania pokazu.

  1. Działaj wg zasady „im mniej tekstu, tym lepiej”. To jedna z podstawowych zasad tworzenia wideoprezentacji, która jest źródłem korzyści zarówno dla odbiorców, jak i prelegenta. Tym pierwszym ułatwia percepcję i zrozumienie omawianych treści, a prezenterowi pomaga zachować porządek wystąpienia.
  2. Pamiętaj, że obraz wyraża więcej niż tekst i same słowa. Zdjęcia i grafiki to świetny sposób nie tylko, by uświetnić wideoprezentację, ale również przedstawić istotne i zawiłe informacje w przystępnej formie. Doskonale sprawdzają się również w roli podsumowania. Są atrakcyjne zarówno dla oka, jak i mózgu, który wykazuje zdolność do przyswajania większej ilości informacji, gdy są one prezentowane w formie obrazu, a nie tekstu lub samych słów.
  3. Nie zapomnij o narracji wyjaśniającej. Nie wszystko da się zastąpić grafiką. Jeśli nie masz możliwości wyjaśnienia pewnych kwestii na żywo, a nie chcesz dodawać dużej ilości tekstu, nagraj narrację. Wytłumaczysz w niej te kwestie, które wymagają pogłębionej refleksji.

Zasadniczo większość wytycznych dotyczących tworzenia klasycznych prezentacji multimedialnych w programie PowerPoint można odnieść do wideoprezentacji. Ich zastosowanie sprawi, że pokaz wideo będzie atrakcyjny w odbiorze, dzięki czemu odbiorcy zapamiętają więcej informacji.

Jak zamienić prezentację multimedialną w plik wideo?

Żeby zamienić klasyczną prezentację multimedialną w wideoprezentację, nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji pozwalających przekształcić pokaz slajdów w klip wideo.

  1. Zapisanie prezentacji multimedialnej jako pliku wideo (mp4 lub wmv). W tym celu wystarczy wejść w zakładkę Plik, następnie Eksportuj, a potem Utwórz wideo (lub na karcie Nagrywanie kliknąć Eksportuj do wideo).
    W pierwszym polu pod nagłówkiem Utwórz wideo możesz wybrać jakość wideo – Standard (480p), HD (720p), Full HD (1080p), a w Windows 10 i 11 także Ultra HD (4K). Natomiast w drugim polu określasz, czy prezentacja multimedialna ma zawierać narrację i chronometraż. Na sam koniec wybierasz format wideo – MPEG-4 lub klip Windows Media Video. Oba typy plików są powszechnie obsługiwane i można je przesyłać przez internet.
    Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj, że przekształcenie prezentacji multimedialnej w klip wideo może trwać nawet kilka godzin. Dotyczy to długich pokazów slajdów, które zawierają przejścia, animacje i inne multimedialne. Nie czekaj więc ze zmianą formatu na ostatnią chwilę.
  2. Zapisanie prezentacji multimedialnej jako pokaz slajdów (ppsx). W tym przypadku po kliknięciu w Plik, a następnie w Zapisz i Zapisz jako trzeba z rozwijanej listy Zapisz jako typ wybrać pozycję Pokaz programu PowerPoint (*.ppsx). Opcja ta sprawia, że prezentacja multimedialna zostanie od razu wyświetlona na pełnym ekranie – w trybie pokazu slajdów.

Program PowerPoint pozwala w prosty sposób przekształcić klasyczny pokaz slajdów w wideoprezentację. Dzięki temu możesz zyskać atrakcyjną prezentację z wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem, którą bez przeszkód prześlesz e-mailem. Przy jej projektowaniu pamiętaj jednak o zachowaniu pewnych zasad, dzięki czemu będzie ona efektownym narzędziem pozwalającym na realizację obranych celów. Możesz też zlecić jej stworzenie specjalistom. Wówczas otrzymasz gwarancję efektów.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.