Jakie towary można transportować w kontenerach?

17 lutego, 2021
transport azja 800x478 1
382
Views

Transport kontenerowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Jego ogromny potencjał oraz dowolność konfiguracji usługi sprawia, że każdego dnia setki tysięcy kontenerów przemierzają międzynarodowe szlaki. Profesjonalne firmy spedycyjne posiadają w swojej ofercie usługi logistyczne, które opierają się na transporcie kontenerowym. Co zatem przeważa na korzyść tego rozwiązania i jakie towary można transportować w kontenerach?

Transport kontenerowy a przewóz towarów

Ze względu na wspomnianą wcześniej swobodę realizacji usługi, transport kontenerowy może odbywać się za pomocą dowolnego środka transportu. Jednolite wymiary kontenerów pozwalają na szybki i sprawny przeładunek, który umożliwia późniejsze dostarczenie ładunku do klienta. Do najczęściej stosowanych środków transportu związanych z transportem kontenerowym zalicza się kolej, pojazdy ciężarowe oraz kontenerowce

Dzięki takim możliwościom transport kontenerowy to pojęcie globalne. Wykorzystując kilka form transportu – a więc przewóz multimodalny, ładunki mogą być przewożone z dowolnego miejsca na świecie. Niski koszt usługi oraz znaczna pojemność kontenerów pozwala przewozić dowolny rodzaj ładunku – bez ograniczeń ilościowych. Ze względu na specyfikę zleceń, wyróżnia się transfery całoładunkowe oraz drobnicowe. W praktyce oznacza to możliwość przewiezienia części towaru, jak również zlecenia przewozu całej zawartości kontenera. 

To, co wyróżnia transport kontenerowy, to bezpieczeństwo. Kontenery wykonane są z solidnych materiałów, które chronią towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, kontenery zostały zaprojektowane z myślą o przewożeniu różnego rodzaju ładunków. W ten sposób wyróżnia się kontenery typu chłodnie, standardowe, podwyższone, kontenery do przewożenia odzieży oraz platformowe. To pozwala przewozić dowolny rodzaj ładunku. Wśród najczęściej transportowanych produktów wyróżnia się w szczególności: odzież i obuwie, narzędzie mechaniczne i elektroniczne, artykuły RTV i AGD, żywność, lekarstwa oraz pojazdy.

Transport kontenerowy – krok po kroku

Jeśli planujemy przetransportować ładunek w kontenerze, należy wybrać sprawdzoną i doświadczoną firmę. Eksperci z branży TSL doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie, które pozwoli zadbać o bezpieczeństwo transportowanego ładunku. Dowolność usługi pozwala nie tylko zoptymalizować koszty przedsięwzięcia, ale także dopasować jej czas do indywidualnych potrzeb zamawiającego. 

Transport kontenerowy to także przeładunek towaru oraz jego magazynowanie. Ze względu na rodzaj przewożonego towaru, specjaliści dobierają odpowiedni kontener, uwzględniając przestrzeń ładunkową. W ten sposób towar pozostaje odpowiednio zabezpieczony przez cały okres realizacji usługi. Równie ciekawym rozwiązaniem pozostaje usługa w pakiecie door to door, dzięki której za sprawą omawianego wcześniej transportu multimodalnego ładunek zostaje dostarczony pod wskazany adres. W ten sposób zyskuje się kompleksową usługę zrealizowaną od A do Z. Dzięki możliwości monitorowania lokalizacji ładunku, klient zostaje na bieżąco informowany o każdym etapie transportu, wraz z sugerowanym terminem dostawy ładunku. 

Przejrzystość usługi oraz jej kompleksowość zachęcają do pozyskiwania towarów z obcych państw. Znajomość branży transportowej w wybranym regionie świata oraz dostęp do szerokiej floty transportowej to cechy, które powinny charakteryzować sprawdzoną firmę spedycyjną

Transport kontenerowy to także sporządzanie niezbędnej dokumentacji przewozowej. Kontakt z urzędami celnymi oraz czuwanie nad poprawnym przebiegiem procesów transportowych to rola spoczywająca po stronie spedycji. Co zatem sprawia, że transport kontenerowy staje się tak popularny? Przede wszystkim jest to otwarcie na potrzeby klientów. Dzięki swobodnej konfiguracji usługi, osoba zlecająca transport może pozyskać dowolny rodzaj ładunku – bez ograniczeń ilościowych. Globalny zakres usługi oraz niski koszt przedsięwzięcia zachęcają do korzystania z tego typu rozwiązania – zarówno w przypadku pojedynczego zlecenia, jak również długotrwałej współpracy.

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa

Article Categories:
Biznes · Technologie

Comments are closed.