Na czym polega spedycja morska? Do kogo jest kierowana?

19 lutego, 2021
spedycja morska
305
Views

Rozwój handlu międzynarodowego sprawił, że spedycja towarów drogą morską stała się konkurencyjnym rozwiązaniem wobec innych środków transportu, zwłaszcza w przypadku przewozu ładunku na dalekie odległości. Na czym ona polega? Do kogo jest skierowana? Jakie korzyści przynosi przedsiębiorcy spedycja morska?

Spedycja morska – co to jest? Do kogo jest skierowana?

Spedycja morska obejmuje szereg działań, których celem jest organizacja przewozu ładunków drogą morską. To wielopłaszczyznowy proces, który angażuje wiele środków transportu, a nie, jak mogłoby się wydawać, jedynie morskie. Towary muszą bowiem jakoś dotrzeć do terminali przeładunkowych, gdzie umieszcza się je na statkach i kontenerowcach. Najczęściej są przywożone samochodami dostawczymi lub wagonami kolejowymi.

Oprócz różnych środków transportu spedycja morska angażuje także wiele podmiotów. Wymienić można m.in.: firmy spedycyjne, firmy transportowe, armatorów oraz szereg podwykonawców, którzy sprawiają, że proces ma zasięg globalny i pozwala dostarczyć towary niemal w każdy zakątek świata.

Co ważne, z uwagi na swoją opłacalność usługi spedycji morskiej realizowane są także na krótszych trasach, nie tylko globalnych i międzykontynentalnych. W efekcie są skierowane do tych przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć koszty transportu towarów za granicę, i to niezależnie od tego, jak daleko znajdują się ich odbiorcy.

Na czym spedycja morska polega w praktyce?

Jak zostało wspomniane, w ramach spedycji morskiej przeprowadza się szereg działań. Wśród najważniejszych wymienić można kompleksową obsługę:

  • przesyłek całokontenerowych (FCL) – w ich wypadku ładunek wypełnia cały kontener. Najczęściej pochodzi od jego załadowcy i jest dostarczany do jednego klienta. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, gdyż pozwala na rozmieszczenie towarów w dowolny sposób, zgodny z ich indywidualnymi wymogami. Zmniejsza to ryzyko ich uszkodzenia,
  • przesyłek drobnicowych (LCL) – w ich wypadku towary jednego producenta zajmują jedynie część przestrzeni ładunkowej kontenera. Dzięki temu w jednym kontenerze transportowane są ładunki kilku podmiotów. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku małych przesyłek. Pozwala bowiem obniżyć koszty ich transportu,
  • ładunków ponadgabarytowych – to towary, które swoimi wymiarami lub masą przekraczają standardowe wartości. Należy więc im zapewnić specjalne warunki transportu.

Na tym jednak nie koniec. Profesjonalne firmy spedycyjne świadczące usługi w zakresie spedycji morskiej zajmują się również przygotowywaniem przesyłek do transportu i odbioru, doborem optymalnej trasy transportu, organizacją frachtu morskiego, obsługą portową czy też odprawą celną. Ważnym ogniwem ich działalności jest także skompletowanie niezbędnych dokumentów przewozowych.

Specjaliści świadczą również usługi doradztwa. Ułatwia to zleceniodawcy wybór rozwiązania idealnie dopasowanego do specyfiki ładunku. Pamiętaj, że profesjonalna firma spedycyjna powinna także oferować polisę ubezpieczeniową. Pokryje ona Twoje straty w razie kradzieży czy też zniszczenia transportowanego mienia.

Spedycja morska – zalety

Dzięki spedycji morskiej możliwe jest przewiezienie wielu ładunków jednocześnie. Ładowność kontenerowca jest bowiem nieporównywalnie większa od ładowności samochodu ciężarowego. Dzięki temu koszty transportu towarów drogą morską są zdecydowanie niższe od kosztów transportu drogą lotniczą.

Co więcej, spedycja morska pozwala na przewóz ładunków na duże odległości. Dzięki temu możesz wysyłać swoje produkty do najdalszych zakątków świata. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji transport ładunków może trwać nawet kilka tygodni. Kontenerowce płyną bowiem określonymi szlakami morskimi.

Korzystając z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, możesz liczyć na to, że to ona zajmie się wszelkimi szczegółami transportu. Ty zaś w tym czasie będziesz mógł rozwijać swoją działalność lub przygotowywać się do kolejnego przewozu.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa

Article Categories:
Biznes · Technologie

Comments are closed.