Opłata mocowa. Z fotowoltaiką nie dopłacasz!

25 lutego, 2021
fotowoltaika
557
Views

Na 2021 zapowiedziano kilka podwyżek, które w sposób znaczący mają wpłynąć na cenę usług i produktów codziennego użytku. Jedną z takich podwyżek jest opłata mocowa, która ma być dodatkową opłatą za prąd. Na szczęście właściciele fotowoltaiki będący prosumentami mogą odetchnąć z ulgą – dla ich opłata mocowa będzie właściwie niedostrzegalna, a często uda jej się uniknąć.

Co to jest opłata mocowa

Opłata mocowa ma być naliczana od 1 stycznia 2021 roku i jest dodatkową opłatą manipulacyjną doliczaną do rachunków za prąd. Fundusze z tej opłaty mają wspomóc rozwój polskiej energetyki: rozbudowę infrastruktury technicznej, budowę nowoczesnych elektrowni, oraz koszty utrzymania sieci energetycznej. Pieniądze pochodzące z tzw. opłaty mocowej mają także zasilić konta polskich firm dystrybuujących energię elektryczną i wspomóc je w bezpiecznym udostępnianiu swoich zasobów i zachowaniu rezerw energetycznych. Bezpośrednim celem opłaty mocowej, która będzie zbierana z każdego polskiego gospodarstwa, jest też realne dofinansowanie niekonwencjonalnych źródeł energii, w tym farm i elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych.

Kto ponosi opłatę mocową

Obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku opłata mocowa za zużytą energię elektryczną ma objąć wszystkie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa i ma być doliczana do rachunków za prąd. To, jak duża będzie opłata mocowa dla danego gospodarstwa, ma być zależne od zużycia energii elektrycznej w godzinach określonych przez Urząd Regulacji Energetyki jako czas największego zapotrzebowania na prąd. Wysokość opłaty mocowej URE ustali co roku, a roczne stawki na nowy rok kalendarzowy mają być podawane do publicznej wiadomości do 31 grudnia.

Na co wpłynie opłata mocowa

Wstępnie oszacowano, że dla gospodarstwa domowego w skali roku opłata mocowa będzie wynosiła 120–130 zł. Bez względu jednak na dodatkową opłatę, którą zobaczymy na rachunkach za prąd, musimy się także liczyć z kolejnymi podwyżkami ceny kilowatogodziny z powodu nowych regulacji energetycznych. Oprócz podwyżki bezpośrednich kosztów utrzymania sieci energetycznej zobaczymy pewnie także znaczące podwyżki cen usług i towarów, co odczujemy po zawartości portfela. Będzie to skutek wzrostu rachunków dla firm, co podwyższy ich koszt utrzymania, dlatego ponosząc wysokie opłaty mocowe podniosą ceny świadczonych przez siebie usług.

Opłata mocowa a fotowoltaika

W związku z zapowiadanymi podwyżkami cen energii elektrycznej, do których wlicza się opłatę mocową, nowoczesne źródła prądu, np. fotowoltaika, stają się nie tylko opłacalnym, ale i pożądanym rozwiązaniem. Instalacja fotowoltaiczna, umożliwiając darmowe generowanie energii elektrycznej ze słońca, pozwala właścicielom domowych elektrowni słonecznych nie tylko uniezależnić się od ogólnego dostawcy prądu, ale i znacznie obniżyć koszty utrzymania domu i rachunki za prąd. Największe korzyści będzie przynosiła fotowoltaika, której uzysk energetyczny będzie w stanie pokryć w pełni potrzeby energetyczne naszego gospodarstwa domowego. Wtedy opłata mocowa będzie właściwie nieodczuwalna. Dobrą wiadomością jest jednak ta, że właściciele instalacji fotowoltaicznej korzystający z zasobów fotowoltaiki i równocześnie z usług dystrybutora energii elektrycznej będą zyskiwać, ponieważ będą ponosić dużo niższe koszty niż użytkownicy korzystający tylko z zasobów sieciowych.

Opłata mocowa. Co z prosumentami

W kontekście zapowiadanych podwyżek i opłaty mocowej najwięcej skorzystają ci właściciele fotowoltaiki, którzy są prosumentami. Zapowiadane zmiany w cenie dystrybucji energii elektrycznej dotyczą realnego zużycia prądu przez gospodarstwo domowe lub firmę w czasie największego zapotrzebowania na prąd. Jeżeli zatem nasza domowa elektrownia słoneczna jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie domu na prąd, i to bez względu na porę dnia i roku, to jako prosumenci nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat, ponieważ nie korzystamy z usług dystrybutora. Decydując się na zakup paneli PV, warto zatem upewnić się, że proponowane nam parametry fotowoltaiki są zoptymalizowane, że będą odpowiednie dla naszego właśnie gospodarstwa i pozwolą na pełną niezależność energetyczną i uniknięcie opłaty mocowej.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika

Article Categories:
Dom i ogród · Technologie

Comments are closed.