W sieci często pojawiają się pytania o to, gdzie można przechowywać urnę z prochami zmarłego. Polskie przepisy jasno wskazują, że musi być to miejsce specjalnie do tego przeznaczone, a więc cmentarz (komunalny lub parafialny). Gdzie dokładnie urna zostaje umieszczona?
Jak się okazuje, istnieje kilka opcji, a wybór jednej z nich zależy od rodziny zmarłego, która organizuje pochówek. Warto zatem dokładnie je opisać – dzięki temu dowiesz się, na czym polegają i jaki mogą mieć wpływ zarówno na przebieg ceremonii, jak i na późniejsze odwiedziny miejsca pochówku.
Kolumbarium – co to jest? Gdzie można je znaleźć?
Na początek rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów zakładów pogrzebowych. Kolumbarium to nic innego, jak miejsce do przechowywania urn. Zazwyczaj mowa tu o ścianie zawierającej nisze (otwory) na urny. Do tego dochodzą tabliczki zawierające dane zmarłego i ewentualne miejsce na znicz lub kwiaty.
Kolumbarium znajduje się oczywiście na terenie cmentarza, przeważnie w specjalnie wydzielonym do tego miejscu. Zdarza się, że zamiast wspomnianej ściany powstaje cały budynek, w którym pojawić może się znacznie większa liczba urn z prochami.
Na czym polega pochówek w kolumbarium? Przebiega on dokładnie w ten sam sposób, co pogrzeb tradycyjny. Z tą różnicą, że zamiast trumny, jest urna, która zostaje złożone nie w grobie, a właśnie w kolumbarium. W zależności od decyzji rodziny, ceremonia może mieć charakter religijny lub świecki.
Do powyższych informacji warto dodać jeszcze to, że istnieje możliwość wykupienia miejsca w kolumbarium. Ile to kosztuje? Wszystko zależy od samego cmentarza, jak również od wielkości wspomnianych nisz (mogą one pomieścić więcej niż jedną urnę), czy też od tego, na jakim poziomie się ona znajduje. Przeważnie ceny wahają się od 5 do nawet ponad 20 tysięcy złotych.
Pogrzeb z kremacją w tradycyjnym grobie
Spopielenie zwłok zmarłego i umieszczenie jego prochów w urnie wcale nie oznacza, że ceremonia pogrzebowa musi mieć inny przebieg, niż tradycyjnie. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby złożyć urnę do standardowego grobu, na takich samych zasadach, jak to się dzieje w przypadku trumny.
W trakcie pogrzebu rodzina i znajomi mają okazję pożegnać się ze zmarłym. Następnie ciało zostaje przewiezione do krematorium i umieszczone w specjalnej trumnie (wykonanej z tektury lub papieru). Trafia ona do pieca, w którym odbywa się kremacja. Co ważne, w całym procesie mogą wziąć udział bliscy zmarłego. Po mniej więcej 3 godzinach prochy są przesypywane do urny, dzięki czemu może ona zostać uroczysta złożona w grobie rodzinnym lub w kwaterze.
Czy można rozsypać prochy zmarłej osoby?
Wiele osób zgłasza chęć rozsypania prochów bliskiej osoby nad brzegiem morza lub w innym, malowniczym, czy też ważnym miejscu. Jest to zasługa rozmaitych filmów, w których często pojawiają się takie motywy.
Jak jednak wskazuje polskie prawo, urna z prochami może znaleźć się wyłącznie w grobie ziemnym, murowanym grobowcu bądź w kolumbarium. Nie ma zatem możliwości rozsypania prochów, ani ich zachowania. Takie działania podlegają surowym karom.
Jak zorganizować pogrzeb z kremacją? Do kogo trzeba się zgłosić?
Kremacja to popularna forma pochówku, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej zakładów pogrzebowych (a także cmentarzy) proponuje pomoc w organizacji takiej ceremonii. Warto zgłaszać się do firm dysponujących bogatym doświadczeniem, jak również mogących pochwalić się pozytywnymi opiniami swoich klientów.
Dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób, możesz ponadto skorzystać z rozmaitych usług dodatkowych. Dotyczą one między innymi przewozu ciała, wynajęcia ubrań i sali pożegnać, czy wsparcia w załatwieniu rozmaitych formalności. Profesjonalne zakłady pogrzebowe odpowiadają też za oprawę kwiatową i oprawę muzyczną. Są to zatem usługi o charakterze kompleksowym.