Przeprowadzka z miasta do mniejszej miejscowości – czy warto?

18 lutego, 2021
przeprowadzka
289
Views

Duże miasta od zawsze przyciągały mnóstwo osób poszukujących nowego, lepszego miejsca do życia. Trudno obecnie wskazać coś, co mogłoby to zmienić. Coraz częściej jednak mieszkańcy dużych miast decydują się na przeprowadzkę do znacznie mniejszych ośrodków. Z czego to wynika?

Sytuację tę dobrze obrazuje Warszawa. Choć oferta mieszkaniowa w stolicy stale się powiększa, wiele osób (zwłaszcza młodych) postanawia zamieszkać tuż obok, w sąsiednich gminach, które liczą znacznie mniej mieszkańców. Dobrym na to przykładem są mieszkania w Łomiankach. W ostatnich kilku latach znacząco zyskały one na znaczeniu. Warto więc zastanowić się, czy na pewno okażą się one dobrym wyborem i dlaczego są w stanie konkurować z Warszawą.

Mieszkanie w Łomiankach – z jakimi oszczędnościami się wiąże?

Nie da się ukryć, że najważniejszą kwestią w tej sprawie zawsze będzie cena. Trudno się temu dziwić. Wystarczy spojrzeć, jak rynek nieruchomości zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat. Ceny w niektórych miejscach wzrosły nawet dwukrotnie, co skutecznie odstrasza wielu ludzi od zakupu lokum w dużych miastach. W stolicy (podobnie jak w Krakowie) jest to aż nadto widoczne.

Mieszkania w Warszawie dla wielu osób stają się więc jedyną nadzieją na własne cztery kąty bez konieczności zaciągania ogromnych kredytów, które będą spłacane przez 30-40 lat. Średnia cena za metr kwadratowy w Łomiankach, w zależności do lokalizacji, waha się między 5 a 6 tysiącami złotych, choć czasem można znaleźć oferty jeszcze atrakcyjniejsze. W porównaniu z około 10 tysiącami w samej Warszawie, różnica jest ogromna.

To jednak nie wszystko. Wspomnieć należy również o znacznie niższych kosztach życia w Łomiankach. Związane jest to między innymi z mniejszymi czynszami, opłatami za komunikację czy też niższymi cenami w sklepach.

Życie w małym mieście – co Łomianki mają do zaoferowania?

Nawet najprężniej rozwijające się miasteczko nie sprawi, że przeprowadzka z Warszawy nie będzie wiązała się ze zmianą stylu życia. Trudno bowiem dorównać stolicy pod względem oferty kulturalnej, edukacyjnej czy sportowej. Wcale nie oznacza to jednak, że mieszkanie w Łomiankach będzie w jakiś sposób utrudnione.

Dla sporej grupy osób jest to wręcz okazja do ucieczki z zatłoczonej, zakorkowanej metropolii do znacznie spokojniejszej i bezpieczniejszej okolicy. Będzie to dobra zmiana zwłaszcza dla miłośników cichy, a także dla osób wychowanych w domach jednorodzinnych.

Czy taka zmiana zamieszkania musi wiązać się z poważnymi wyrzeczeniami? Niekoniecznie. Wiele zależy do miejsca, w którym planujemy się osiedlić. Kolejny raz warto wspomnieć tu o Łomiankach, które mają do zaoferowania naprawdę sporo. Poniżej przedstawiamy największe zalety tego miasta.

  • Szeroka oferta – w połączeniu ze znacznie niższymi cenami niż w Warszawie, działa ona niezwykle zachęcająco. Na inwestorów czekają nie tylko mieszkania w Łomiankach, ale również segmenty, działki i domy.
  • Doskonała komunikacja – coś dla osób, które planują mieszać w Łomiankach, ale pracować w Warszawie.
  • Niewielka odległość od Kampinoskiego Parku Narodowego – do tego należy dodać także zieloną okolicę oraz dostępność wielu szlaków i ścieżek rowerowych.
  • Coraz większa oferta kulturalna, edukacyjna i sportowa – szkoły, przedszkola, przychodnie, korty tenisowe. Wszystko to (i wiele więcej) można znaleźć w Łomiankach.

Czy warto przeprowadzać się do mniejszego miasta?

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania nigdy nie bywa łatwa. Należy wziąć pod uwagę wszelkie „za” i „przeciw”, a następnie dokładnie przeanalizować dostępne rozwiązania. W takich rozważaniach często pojawia się dylemat – czy wybrać małe miasto czy jednak pozostać w dużym.

Wspomniane zalety mieszkania w Łomiankach jasno pokazują, że opcja numer 1 często bywa bardzo atrakcyjna. I to nie tylko pod względem poniesionych kosztów. Warto mieć to na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zwłaszcza że oferta mieszkaniowa w obu miejscach bywa naprawdę zróżnicowana.

Źródło: Sławbud – osiedle Park Chopina Łomianki

Article Categories:
Dom i ogród · Lifestyle

Comments are closed.