Rozgrzewka przed pływaniem – jak przygotować się na basen?

16 września, 2022
Rozgrzewka przed plywaniem
307
Views

Raczej nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że przed każdym treningiem należy się odpowiednio rozgrzać. Niestety bardzo często rozgrzewka jest pomijana – zwłaszcza przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z basenem. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie przez chęć „oszczędności czasu” – oczywiście złudną. Z jakiego powodu rozgrzewka jest aż tak ważna? Na jakie elementy należy zwracać uwagę?

Dlaczego się rozgrzewamy?

Rozgrzewkę należy przeprowadzić po to, aby uniknąć kontuzji mięśni oraz stawów. Nagłe wystawienie tych części ciała na próbę może doprowadzić do przeróżnych urazów.

Jeśli przykładowo naderwiesz mięsień podczas biegania, to prawdopodobnie upadniesz na ziemię i kilka najbliższych dni spędzisz na rehabilitacji. Podczas pływania jednak zagrożone może być Twoje życie, gdyż w każdej chwili możesz opaść na dno wody.

Właśnie dlatego rozgrzewka jest aż tak ważna: gdyż dzięki niej możesz ćwiczyć bezpieczniej.

Przykładowe ćwiczenia przed basenem

Rozgrzewka przed wejściem na basen jest mocno uzależniona od tego, jakim stylem poruszasz się w wodzie. Można jednak wytypować kilka partii ciała, na które każdy pływak powinien zwracać największą uwagę.

Praktycznie każdy styl wymaga wykorzystania ramion oraz klatki piersiowej. Doskonale w ich przypadku sprawdzą się najprostsze wymachy.

W dalszej kolejności należy rozgrzać nogi i kolana. Tutaj polecamy wykonać kilka przysiadów oraz przyciągnięć kolan ku klatce piersiowej.

Tak naprawdę doskonale sprawdzi się każde ćwiczenie, które rozciąga Twoje mięśnie. Zalecamy zatem również skłony w różnych odsłonach oraz „grzbiety”.

Plan treningowy – czy jest Ci potrzebny?

Skoro wyszukujesz informacji na temat prawidłowej rozgrzewki, to prawdopodobnie natknąłeś się również na sformułowanie „plan treningowy”. Czy coś takiego jest Ci w ogóle potrzebne?

Naszym zdaniem pierwsze kilka wizyt powinieneś spróbować odbyć bez pomocy treningowej. Zrób to, aby lepiej poznać swoje ciało oraz możliwości. Gdy zdecydujesz już, że basen jest zajęciem dla Ciebie, będziesz mógł zająć się sformułowaniem swojego własnego planu treningowego (w tym rozgrzewkowego).

Nie wiesz, jak stworzyć taki plan? Potrzebujesz pomocy, aby odnaleźć się na basenie? Z pomocą mogą przyjść Ci lekcje pływania w renomowanym ośrodku.

Rozgrzewka nie jest wystarczająca?

Starasz się rozgrzewać prawidłowo, a mimo to nadal nie czujesz się wystarczająco przygotowany do treningu? Być może problem leży gdzie indziej.

Jeśli często łapią Cię skurcze różnych partii mięśniowych, to możesz mieć niezbilansowaną dietę. Zadbaj o to, abyś każdego dnia przyjmował mikroelementy takie jak magnez, potas oraz wapń.

Twoje dzienne menu powinno być zróżnicowane (w dobrym tego słowa znaczeniu). Oprócz mięs oraz nabiału staraj się spożywać także owoce oraz warzywa. Unikaj też używek – nie tylko w formie papierosów oraz alkoholu, ale również kaw oraz innych napojów energetycznych.

Jeżeli dobrze się odżywiasz i jesteś zdrowy, a mimo to wciąż łapią Cię skurcze – postaraj się nieco zmodyfikować swój plan treningowy i rozgrzewkę. Powodzenia!

źródło: Movecamp.pl

Article Categories:
Lifestyle

Comments are closed.