Sprężarka śrubowa a kompresor tłokowy — jaką maszynę wybrać

22 października, 2021
Sprezarka srubowa a kompresor tlokowy
381
Views

Mnogość opcji i rozwiązań w dziedzinie wytwarzania sprężonego powietrza jest oszałamiająca. Kompresory dostępne są w wielu różnych wariantach i opcjach. Każdy z nich posiada inne cechy specyficzne i jest dedykowany do różnych prac i różnorodnych rozwiązań. Często spotykany u inwestorów dylemat to ten polegający na wyborze pomiędzy sprężarką śrubową a kompresorem tłokowym. Które urządzenie jest lepsze i które warto wybrać? Przedstawimy krótką charakterystykę obu typów i ich możliwe zastosowania.

Sprężarka śrubowa — charakterystyka i przeznaczenie

Kompresor śrubowy zbudowany jest z dwóch wirników, które obracając się, podnoszą ciśnienie powietrza. Występują zarówno w wariancie olejowym, jak i bezolejowym. Wybór pomiędzy tymi wariantami jest oczywiście uzależniony od przeznaczenia i potencjalnego zastosowania sprężarki powietrza. Należy uwzględnić specyficzne potrzeby swojej branży i w oparciu o to dokonać wyboru. 

Z reguły kompresory olejowe są bardziej wydajne od ich bezolejowych odpowiedników. Najczęstszym zastosowaniem sprężarek śrubowych są warsztaty wielostanowiskowe oraz instalacje przemysłowe. Oprócz tego, znalazły one swoje zastosowanie w kolejnictwie zapewniając odpowiednie ciśnienie w przewodach hamulcowych, wypierając hałaśliwe sprężarki tłokowe

Jednak zacznijmy od cech charakterystycznych tych urządzeń, które definiują ich zastosowanie. Przede wszystkim są to urządzenia przystosowane do pracy ciągłej. Są cichsze, czyli emitują mniej hałasu niż kompresory tłokowe. Najczęściej sprężarki śrubowe nie są urządzeniami mobilnymi. Ich cechą charakterystyczną są dość duże rozmiary, a producenci rzadko decydują się na wyposażanie ich w kółka. Choć a rynku pojawia się coraz więcej urządzeń o kompaktowych wymiarach przeznaczonych na przykład do warsztatów.

Kompresory śrubowe oferują użytkownikowi szeroki zakres mocy i wydajności od 3 kW. Ich obsługa jest niebywale łatwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych paneli sterujących. Kompresory śrubowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje stałe zapotrzebowanie na sprężone powietrze, czyli w zakładach produkcyjnych, lakierniach, większych warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Sprawdzą się również przy zasilaniu maszyn budowlanych o dużej konsumpcji powietrza — mogą to być na przykład młoty pneumatyczne czy młoty wyburzeniowe. Sprężarki śrubowe stosowane są również tam, gdzie potrzeba sprężonego powietrza o dobrej jakości. Sprężone powietrze z kompresora śrubowego dużo łatwiej doprowadzić do I klasy czystości niż w wypadku kompresora tłokowego. Dlatego też sprężarki śrubowe to świetne rozwiązanie dla lakierni, branży spożywczej i branży farmaceutycznej.

Kompresory tłokowe — cechy i zastosowanie

Kompresory tłokowe cieszą się stałym i niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Choć sama koncepcja mechanizmu tłokowego jest najstarszą w branży sprężonego powietrza to jednak nadal wielu użytkowników uważa te urządzenia za jeden z najlepszych typów kompresorów dostępnych na rynku. Może to wynikać ze swego rodzaju uniwersalności, jaka cechuje tłokowe sprężarki powietrza

Kompresory tłokowe charakteryzują się dość wysokim poziomem hałasu podczas użytkowania i znacznie lepiej sprawdzają się w pracy w systemie 50:50 niż w pracy ciągłej. Jednak ich mocną stroną są niewielkie rozmiary i mobilność, jaka się z tym wiąże. Bardzo często wyposażone są w kółka, co dodatkowo ułatwia zmianę ich lokalizacji, zarówno w obrębie zakładu, jak i poza nim. Prosta konstrukcja sprawia, że są również łatwe w obsłudze. Wszystkie te cechy powodują, że kompresory tłokowe stosuje się do zasilania narzędzi pneumatycznych w garażach i niedużych warsztatach, do zasilania maszyn w niedużych zakładach produkcyjnych i usługowych, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest nieduże oraz wszędzie tam, gdzie potrzeba stosowania sprężonego powietrza jest skokowa i gdzie nie ma stałego zużycia. Sprężarki tłokowe stanowią również rezerwę i wsparcie dla sprężarek śrubowych przy okresowym zwiększonym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze. Kompresory tłokowe są jednak rzadko stosowane w branżach, gdzie wymagana jest najwyższa jakość sprężonego powietrza.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.