Suplementy diety – czym są i czy warto jest przyjmować?

18 grudnia, 2021
suplementy rodzaje
325
Views

Zbyt niska podaż witamin oraz minerałów w diecie, może skutkować zaburzeniami stanu zdrowia. Niedobór określonego składnika może spowodować obniżenie odporności, zaburzenia wzrostu czy zmiany morfologiczne. W celu uzupełnienia diety w określone substancje odżywcze, stosuje się suplementy diety, które są skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów oraz innych substancji odżywczych.

Czym dokładnie są suplementy diety?

Suplementy diety to preparaty, które stosowane są w celu wsparcia codziennej diety we właściwe składniki odżywcze. Stosowanie suplementów diety, np. multiwitaminy, nie wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Są to zazwyczaj witaminy, minerały oraz inne związki, które przeznaczone są do spożywania w określonych ilościach, aby osiągnąć zamierzony efekt odżywczy.

Suplementy diety mogą zawierać mikro i makroelementy, minerały, ale także enzymy czy wyciągi roślinne. Mogą zawierać w składzie wszystko to, co uzupełnia dietę w składniki, które są konieczne dla organizmu do jego prawidłowego funkcjonowania.

Czy warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety stanowią cenne źródło składników odżywczych, dlatego też warto stosować je w okresach wzmożonego zapotrzebowania na określone witaminy czy minerały. Po tego typu preparaty powinny sięgać w szczególności osoby, które nie są w stanie zapewnić sobie właściwej podaży substancji odżywczych w codziennej diecie.

Przykładowo, kiedy osoba stosuje dietę ubogą w magnez, stosowanie suplementu z jego zawartością, może pomóc w przywróceniu odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie. Stosowanie suplementów diety z pewnością pomoże osobom, które są przepracowane i zmagają się z chronicznym zmęczeniem. Często sięgają po nie także osoby, które chcą poprawić swoją cerę, włosy i paznokcie. Takie preparaty mogą pomóc również w regeneracji organizmu w przypadku występowania wielu schorzeń, np. suplementacja kolagenu czy MSM jest nieoceniona w przypadku chorób układu kostno-stawowego.

Przyjmowanie suplementów diety, będzie dobrym pomysłem także w przypadku stosowania diety restrykcyjnej, eliminacyjnej albo ubogiej w składniki odżywcze. Wówczas witaminy i minerały zawarte w preparatach odżywią organizm i mogą stanowić jeden ze sposobów na profilaktykę różnego rodzaju schorzeń oraz chorób, które mogłyby się pojawić w przypadku długotrwałego niedoboru określonych składników odżywczych.

Zatem warto stosować suplementy diety wspomagająco, zwłaszcza w stanach zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Nie należy jednak zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie, a suplementy diety najlepiej traktować jako dodatkowe źródło witamin i minerałów

Istnieje wiele sytuacji, kiedy sięganie po suplementy diety, przynosi wiele korzyści. Należy jednak zwracać uwagę na skład preparatu i wybierać produkty renomowanych producentów. Jest to gwarancja tego, że produkt zawiera odpowiednio wysoką zawartość określonych składników, a także ich właściwą formę. Dzięki temu substancje będą dobrze się wchłaniać, a efekty będą szybko widoczne.

źródło: organicpharma.pl – sklep z suplementami diety

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.