Wolno działająca strona internetowa działa na niekorzyść Twojego biznesu. Po pierwsze, odstrasza potencjalnych klientów. Po drugie, sprawia, że algorytmy Google gorzej ją ocenią. W efekcie zajmuje ona niższą pozycję w wynikach wyszukiwania i cieszy się mniejszym zainteresowaniem użytkowników sieci. Nie musisz jednak godzić się na to. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych czynności, które usprawnią to, w jaki sposób funkcjonuje Twoja witryna. Jakie działania są źródłem najlepszych rezultatów?
Jak przyspieszyć wolno działającą stronę internetową? Przydatne wskazówki
Szybkość ładowania i działania strony internetowej to jeden z czynników przesądzających o jej atrakcyjności zarówno dla potencjalnych klientów, jak i robotów Google. Im więc sprawniej funkcjonuje witryna, tym lepiej. Wpływa to pozytywnie na zadowolenie jej użytkowników, a także zwiększa prawdopodobieństwo, że znajdzie się ona wyżej w wynikach wyszukiwania.
Sprawnie działające strony internetowe charakteryzują się niższym współczynnikiem odrzuceń. Oznacza to, że internauci rzadziej opuszczają je bez dalszego przeglądania. Dzięki temu mają one wyższą szansę na konwersję (rozumianą jako skłonienie użytkownika do pożądanego działania, np. zakupu produktu, zapisania się do newslettera). W efekcie mogą generować wyższe zyski. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces w internecie, szybkość ładowania i działania witryny powinna stanowić przedmiot szczególnej troski.
Co zrobić, aby przyspieszyć działanie strony internetowej?
Czas wczytywania się witryny i jej wydajność zależą od wielu czynników. Sprawia to, że istnieje cały katalog działań, które możesz wykonać, aby przyspieszyć ładowanie i działanie strony internetowej. Oto jedne z najważniejszych.
- Kompresja zdjęć. Dzięki zamianie formatu zdjęć z JPEG i PNG na WebP możesz zaoszczędzić sporo kilobajtów (odpowiednio 25-34 proc. i 26 proc. wagi), a tym samym skrócić czas ładowania strony internetowej. Żeby dokonać zamiany formatu, możesz skorzystać ze specjalnej wtyczki dedykowanej Twojemu CMS lub zlecić wykonanie autorskiego skryptu.
- Wykorzystanie mechanizmu lazy loading. Dzięki niemu grafiki na Twojej stronie www załadują się dopiero w momencie, gdy użytkownik będzie ich potrzebował, np. w trakcie przewijania zawartości witryny. Przyspiesza to ładowanie i działanie strony internetowej. Funkcja ta jest dostępna domyślnie w części CMS (np. w WordPress od wersji 5.5). Jeśli jej nie ma, warto zlecić stworzenie lekkiego skryptu, który będzie opóźniał ładowanie grafik.
- Umieszczenie wideo w serwisie YouTube. Hostowanie wideo na tym samym serwerze, na którym znajduje się strona www, może opóźniać jej ładowanie i powodować problemy z odtwarzaniem materiałów. Dlatego – jeśli to możliwe – umieść wideo w serwisie YouTube. Dysponuje on bowiem jednymi z najlepszych serwerów na świecie, a na dodatek dostosowuje jakość filmu do przepustowości łącza internetowego odbiorcy. Jeżeli koniecznie chcesz umieścić materiał na swoim serwerze, zadbaj o jego odpowiedni format i kompresję.
- Minimalizacja plików. Polega na usunięciu z plików HTML, CSS i JavaScript niepotrzebnych spacji, enterów, tabulatorów oraz komentarzy. Zwiększają one bowiem rozmiar plików. W efekcie strona internetowa wolniej się ładuje i gorzej działa.
- Optymalizacja kodu strony internetowej. Żeby zoptymalizować kod strony internetowej, trzeba wykonać wiele działań. Wśród najważniejszych wymienia się usunięcie zbędnych znaczników i stylów, odinstalowanie niepotrzebnych pluginów czy też dokonanie modyfikacji w wykorzystywanych skryptów.
Powyższa lista nie wyczerpuje całego katalogu działań, które możesz wykonać, aby przyspieszyć ładowanie i działanie witryny. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych efektach, możesz zdać się na pomoc specjalistów. Profesjonalna agencja interaktywna nie tylko zajmie się marketingiem, ale również zadba o to, aby Twoja strona internetowa działała bez zarzutu, a tym samym była atrakcyjna dla użytkowników oraz robotów Google.