Ludzki organizm jest niezwykle złożony. Do tego, by mógł normalnie i sprawnie funkcjonować, trzeba włożyć sporo pracy. Należy dbać o odpowiednie odżywianie, wykonywać regularne badania profilaktyczne, ale i sprawdzać u specjalistów, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości. Dlatego też, jeśli pacjent wyczuje u siebie różnego rodzaju guzki, na dodatek nieznanego pochodzenia, powinien niezwłocznie udać się do lekarza.
Tkanki podskórne – co to takiego?
Tkanka podskórna to wewnętrzna warstwa skóry. Umieszczona jest pod skórą właściwą. Składa się z tkanki łącznej właściwej luźnej – dzięki czemu może się delikatnie przesuwać, ale też z tkanki tłuszczowej. Pełni bardzo ważną rolę w organizmie – ponieważ chroni go między innymi przed urazami oraz gwałtownymi zmianami temperatury, ale też służy jako magazyn i gromadzi zapasy energii. Z punktu widzenia pacjenta jest ona dość płaska. Zatem wszelkie wykryte zmiany w postaci guzków wymagają konsultacji ze specjalistą.
USG tkanek podskórnych – kiedy się zgłosić na badanie
W sytuacji, gdy pacjent wyczuwa nieprawidłowości, które mogą sugerować występowanie guzków, lekarz zaleci wykonanie podstawowych badań krwi, ale też skieruje go na badanie USG. Ma ono służyć zbadaniu struktury guza, wykryciu jego dokładnego umiejscowienia oraz znalezieniu przyczyny jego występowania. Wizyta w gabinecie powinna być zlecona dość szybko – by móc jak wcześnie zdiagnozować przyczynę problemów. Może się okazać, że znalezione guzki są na przykład tylko chwilowym zaburzeniem związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem hormonów, ale też mogą być objawem dość skomplikowanych i poważnych schorzeń. Nie można więc bagatelizować jakichkolwiek nieprawidłowości, tylko jak najszybciej udać się do lekarza.
USG tkanek podskórnych – jak przebiega
Badanie USG ma wiele zalet – dlatego też tak chętnie jest wykorzystywane przy diagnostyce różnego rodzaju problemów z organizmem pacjenta. Przede wszystkim jest bezbolesne i nieinwazyjne. Mogą więc zatem poddać się mu zarówno dorośli, jak i dzieci, a także osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby współistniejące czy kobiety w ciąży. Ponadto jest to badanie szybkie – w ciągu zaledwie paru minut można poznać dokładny obraz tego, co dzieje się z organizmem pacjenta, z wybraną częścią ciała, a wynik tego badania jest znany od razu, jeszcze w trakcie samej wizyty. Można więc dzięki temu natychmiast podjąć decyzję, jakie powinny być dalsze kroki związane z ewentualnym leczeniem.
W przypadku USG tkanek podskórnych nie trzeba też się wcześniej przygotowywać do wizyty w gabinecie. Pacjent nie musi być na czczo, do gabinetu można się udać o dowolnie wybranej porze. Ważne jednak, żeby pamiętać o założeniu wygodnej odzieży, która pozwoli na odsłonięcie wybranej części ciała – tej, która będzie poddawana badaniu. Na co jednak warto zwrócić uwagę, to fakt, że lekarz prowadzący na samym początku będzie chciał przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, żeby móc dowiedzieć się już na wczesnym etapie, jakie mogą być przyczyny występowania guzków. Podczas samego badania lekarz dokładnie sprawdza umiejscowienie guza, jego wielkość i strukturę.
USG tkanek podskórnych – co dalej
Badanie USG tkanek podskórnych pozwala na szybkie znalezienie guzków u pacjenta, sprawdzenie, jak są duże, czy to jedynie pojedyncze zmiany, czy może występuje ich więcej. W wielu przypadkach okazuje się, że są one niegroźne. Na przykład różnego rodzaju torbiele potrafią wchłonąć się same. Czasem jednak może być wymagana szersza i bardziej dogłębna diagnostyka, związana również z ingerencją chirurgiczną. Wówczas taki guzek pobierany jest do badań.
Podczas biopsji można dokładnie ocenić, czym rzeczywiście występowanie takich zmian jest spowodowane oraz czy konieczne jest wdrożenie na przykład leczenia onkologicznego. W takim przypadku niezwykle istotny jest czas reakcji – dlatego też pacjent, jeśli tylko wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości w postaci guzków lub zgrubień, powinien jak najszybciej udać się do lekarza.
Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa