HDS-y – ciężarówki wielozadaniowe

15 lutego, 2021
hds szosowe2
443
Views

Bez dobrze zorganizowanego transportu nie ma mowy o solidnie przeprowadzonej budowie. Im szybciej uświadomi sobie to każdy przedsiębiorca, który podejmuje się nowej inwestycji, tym łatwiej będzie mu uniknąć wielu niepotrzebnych przeszkód czy niechcianych opóźnień. Wystarczy uzmysłowić sobie, jak wiele elementów trzeba fizycznie dostarczyć na plac budowy, ile maszyn przewieźć, czy ile materiałów wywieźć z tego terenu. Dlatego też taką dużą popularnością przy realizowaniu wielu inwestycji cieszą się pojazdy HDS, w branży nazywane też ciężarówkami do zadań specjalnych. Nie bez powodu.

Pojazdy HDS – co to takiego

Najprościej rzecz ujmując, pojazd HDS to samochód ciężarowy, który jest dodatkowo wyposażony w hydrauliczny dźwig samochodowy. Pozwala on na samodzielny załadunek, przewóz oraz rozładunek poszczególnych elementów potrzebnych na danym placu budowy. Taki dźwig może unieść nawet do kilkudziesięciu ton materiałów i wznieść się na wysokość co najmniej kilkunastu metrów. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów takich pojazdów. Pierwsze z nich to samochody szosowe, przeznaczone przede wszystkim do przewożenia urządzeń, elementów czy materiałów na długich trasach, po równych i utwardzonych drogach. Jeśli wiadomo, że teren, po którym pojazd HDS ma się poruszać, będzie nierówny, wtedy lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z terenowych modeli tego typu samochodów. Istnieje jeszcze jeden rodzaj, przeznaczony bezpośrednio do przewozu dużych maszyn, czyli niskopodwoziowe pojazdy HDS. Można w bardzo łatwy sposób załadować na nie urządzenia o wielkich gabarytach, które trudno byłoby przetransportować w jakikolwiek inny sposób. Jednocześnie konstrukcja pojazdów HDS zapewnia bezpieczny przewóz wszelkich materiałów i urządzeń, co jest niezwykle istotnym aspektem z punktu widzenia inwestora.

Pojazdy HDS – do czego służą

Na podstawie krótkiej definicji, czym są pojazdy HDS, można dość szybko i sprawnie ocenić, że generalnie sprawdzają się do różnego rodzaju transportu materiałów lub maszyn – zarówno na krótkich, jak i długich trasach. Dotyczy to też przewozu na równych i jednostajnych drogach, jak również po wielu nierównościach. Mają bardzo dużą pojemność, dzięki temu można za ich sprawą przewozić nie tylko urządzenia, ale i całe kontenery. Zarówno te biurowe, magazynowe, jak i takie, które służą do gromadzenia odpadów budowlanych.

Już sam fakt, że pojazdy HDS pozwalają na samodzielny załadunek, przewóz oraz rozładunek sprawia, że są jednymi z najczęściej wykorzystywanych maszyn na budowach. Nie potrzeba do nich dodatkowej obsługi, zabezpieczeń czy kolejnych urządzeń, bo to wiązałoby się z kolei z dodatkowym kosztem.

Gdzie wynająć pojazdy HDS

Przedsiębiorca, który jest już zdecydowany na korzystanie z pojazdów HDS powinien zrobić dobre rozeznanie na rynku i wybrać firmę, która takimi samochodami dysponuje, a jednocześnie będzie spełniać kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim ważne jest to, żeby wszystkie urządzenia, które wynajmuje, były w pełni sprawne, miały aktualne przeglądy i badania techniczne. To istotne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale też ze względu na ryzyko opóźnień na budowie. Maszyna, która może się w krótkim czasie zepsuć, spowoduje przestoje dla całej inwestycji. A tego przecież każdy chce uniknąć. Poza tym, równie istotne jest to, by firma, która wynajmuje maszyny budowlane, zapewniała także do każdej z nich fachową obsługę przez profesjonalnego operatora. Musi więc mieć wszystkie niezbędne uprawnienia i kwalifikacje do prowadzenia tego typu urządzeń.

Dodatkowym atutem jest także fakt, że takie przedsiębiorstwo dysponuje całym parkiem maszyn. Dzięki temu inwestor może zdecydować się na wynajem wielu różnych sprzętów w jednym miejscu, a to z kolei jest dla niego sporą oszczędnością czasu, co również jest istotnym aspektem. Nie bez znaczenia jest też fakt, jak szybko dana firma reaguje na nieprzewidziane awarie, niespodziewane zmiany w harmonogramie prac i na ile elastycznie podchodzi do terminów realizacji budowy. Czasem mogą bowiem pojawić się opóźnienia nie z winy przedsiębiorcy, ale na przykład przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

Article Categories:
Biznes · Technologie

Comments are closed.