Osuszanie mieszkania po zalaniu – jak to zrobić?

16 czerwca, 2023
osuszanie mieszkania po zalaniu jak to zrobic
523
Views

Mieszkanie po zalaniu należy jak najszybciej osuszyć, aby nie dopuścić do namnażania się grzybów czy też powstania trudnej do usunięcia pleśni. Kluczową kwestią jest podjęcie natychmiastowych działań i niezwlekanie zbyt długo. Najlepiej wykorzystać do tego typu prac specjalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w usługach profesjonalnego osuszania mieszkań po zalaniu.


Przyczyny zalania mieszkania

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje mieszkanie zostało zalane, powinieneś mieć świadomość, że przyczyna tego stanu może być banalna. Do zalania może dojść z powodu pęknięcia rur doprowadzających wodę do systemu centralnego ogrzewania. Ponadto, powinieneś także sprawdzić czy w łazience lub WC również nie doszło do rozszczelnienia rur. Woda, która zalega w Twoim mieszkaniu może pochodzić od sąsiada z góry. Coraz częściej zdarza się, że w wynajmowanych mieszkaniach dochodzi do awarii. Może to dotyczyć także nieruchomości, które przez długi czas nie były odwiedzane przez właścicieli. Wówczas zalanie mieszkania przez sąsiada wymaga, aby zakręcić zawór główny wody i nie dopuścić do powstania jeszcze większych szkód spowodowanych działaniem wody. Jeśli do danego mieszkania nie można się dostać, powinieneś powiadomić o tym administrację, ponieważ musi ona zadecydować o wejściu do lokalu, szczególnie gdy jest on pusty lub przez długi czas niezamieszkany. Absencja właściciela mieszkania, w którym doszło do wycieku wody, nie zwalnia go od tego, aby wziąć odpowiedzialność za szkody spowodowane zalanym sufitem.

W które miejsca wędruje woda w zalanym mieszkaniu?

Wbrew powszechnie panującym opiniom, woda w zalanym mieszkaniu jest medium, które dostaje się w wiele zakamarków. Zaliczają się do nich:

  • szczeliny dylatacyjne,
  • miejsca pod jastrychem,
  • szczeliny pod styropianem,
  • miejsca pod wylewkami,
  • szczeliny pod meblami tapicerowanymi, drewnianymi i drewnopodobnymi,
  • miejsca pod sprzętem AGD i RTV.

Wyżej wymienione miejsca wymagają natychmiastowego osuszenia, aby nie doszło do powstania trudnych do usunięcia zniszczeń. Kluczową kwestią jest to, aby woda w mieszkaniu, która wejdzie pod posadzkę, była natychmiast usunięta. Do tego celu stosuje się osuszanie podposadzkowe. Zastosowanie tej metody determinuje jeden, kluczowy czynnik. Przede wszystkim brak izolacji lub też izolacja podłogi wykonana z jastrychu, styropianu, folii i wylewki betonowej. Wówczas woda dostaje się przez szczeliny i zaczyna tam zalegać. Nie usunięta w porę, może przyczynić się do butwienia podłogi. Osuszanie podposadzkowe polega na wypompowaniu wody z kolejnych warstw poprzez wywiercenie w podłodze kilku otworów i użycie specjalnych pomp ciśnieniowych. W drugim etapie, tymi samymi otworami wtłacza się suche powietrze.

Osuszanie ścian po zalaniu – dlaczego jest tak ważne?

Prawidłowo dobrana metoda osuszania ścian po zalaniu jest bardzo ważna, ponieważ tylko wówczas można nie dopuścić do namnażania się wykwitów pleśniowych i powstania grzyba. Osoby, którym zależy na tym, aby jak najszybciej pozbyć się wody zalegającej w mieszkaniu, mogą zdecydować się na osuszanie kondensacyjne. Jest to metoda skutecznego osuszenia zalanych pomieszczeń, często wykorzystywana, aby usunąć wilgoć ze ścian i murów. Osuszanie kondensacyjne w mieszkaniach polega na wykorzystaniu doskonałych właściwości w postaci skraplania się pary wodnej na specjalnie dobranym parowniku. Jest to osuszacz kondensacyjny o dużej wydajności.

W zalanych pomieszczeniach wilgotność może sięgać nawet 90-100%. Profesjonalny osuszacz kondensacyjny jest w stanie zredukować poziom tej wilgoci w zalanym pomieszczeniu nawet do 30%. Jest to doskonały wynik, dzięki któremu można mieć pewność tego, że zalane mieszkanie nie będzie generować dalszych kosztów w postaci remontów i potrzeby usuwania grzyba lub pleśni. Osuszanie kondensacyjne jest wydajne w użyciu, a jednocześnie bezpieczne. Nie wymaga ono długotrwałej absencji osób zamieszkujących mieszkanie.

Po zalaniu mieszkania należy jak najszybciej je osuszyć. Tylko wówczas można pozbyć się problemów z kosztownymi remontami, a także problemem wykwitów pleśniowych i grzyba, który w zastraszającym tempie rozmnaża się, docierając do najgłębszych warstw murów.

Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.