Podesty ruchome – gdzie są wykorzystywane? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?

23 listopada, 2023
podesty ruchome gdzie sa wykorzystywane jakie sa najczestsze przyczyny awarii
196
Views

Podesty ruchome są niezbędne do przeprowadzania różnorodnych prac na wysokościach. Są to urządzenia dźwigowe, które podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, Transportowego Dozoru Technicznego i Wojskowego Dozoru Technicznego. Dowiedz się, gdzie wykorzystywane są te platformy i które ich elementy najczęściej wymagają serwisowania.

Podesty ruchome – gdzie są wykorzystywane?

Podesty ruchome wykorzystywane są w różnorodnych pracach na wysokościach. Najczęściej można je spotkać na placach budowlanych/

Podesty są profesjonalnym wsparciem dla pracowników, którzy muszą dostać się do trudnodostępnych miejsc lub takich, które znajdują się za różnego rodzaju przeszkodami. Ponadto podesty ruchome umożliwiają przewożenie oraz przenoszenie ciężkich materiałów.

Warto pamiętać również, że podesty ruchome mogą wystąpić w różnych wariantach. Są to np.:

  • podesty ruchome załadowcze,
  • podesty ruchome przejezdne (w tym samojezdne),
  • podesty ruchome masztowe,
  • podesty ruchome wiszące.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii podestów ruchomych?

Intensywne użytkowanie tych platform może prowadzić do ich różnorakich awarii, w tym do pęknięć eksploatacyjnych. Należy zawsze zwracać uwagę na stan techniczny tych maszyn, ponieważ to od nich zależy bezpieczeństwo pracowników, którzy z nich korzystają. Usterki, o których będzie mowa, są możliwe do przewidzenia, dlatego warto systematycznie kontrolować stan zużycia oraz poddawać naprawie podesty ruchome, gdy tylko tego wymagają.

Nadmierna eksploatacja

Jak każde narzędzie, tak też platformy eksploatacyjne ulegają zużyciu. Mowa o poszczególnych elementach tych platform, jak np. kolumna obrotowa, układ dźwigniowy i inne. Regularna kontrola oraz naprawa zapewnią funkcjonowanie platformy przez lata.

Uszkodzenia mechaniczne

Inną, bardzo częstą przyczyną usterek platform ruchomych, jest ich uszkodzenie poprzez uderzenie podestu o przeszkodę, co nierzadko jest skutkiem nieprawidłowego prowadzenia pojazdu bądź przeoczenia niebezpieczeństwa. Wtenczas dochodzi do uszkodzenia platformy oraz jego barierek.

Naprawa podestów ruchomych

Naprawa podestów ruchomych powinna przebiegać zgodnie z wytycznymi UDT, WDT i TDT. Jest to warunek konieczny, aby w pełni zachować właściwe funkcjonowanie tych urządzeń, ponieważ praca na wysokościach często wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. Zminimalizujesz ryzyko jego wystąpienia, dbając o pełną sprawność wykorzystywanych maszyn.

Naprawa podestów ruchomych najczęściej obejmuje uszkodzenia platform, konstrukcji nośnych, podwozia, barier oraz ram. Mowa o wszelkich odkształceniach, jak również pęknięciach eksploatacyjnych.

Sprawne podesty ruchome to podstawa bezpieczeństwa

Każda praca na wysokości wiąże się z niebezpieczeństwem, gdy urządzenia do niej wykorzystywanie ulegają nawet najmniejszej awarii. Dlatego istotne jest ich szybkie wykrycie oraz reparacja uzgodniona w UDT, WDT i TDT. Bezpieczeństwo pracowników, ale również osób postronnych, jest priorytetem podczas prac na wysokościach!

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.