Nowa instalacja na gaz propan – od czego zacząć planowanie?

22 lutego, 2021
Kopia Fotolia 101074311 Subscription Monthly M
769
Views

Zakładanie nowej instalacji zbiornikowej na propan to proces wieloetapowy. Poczynając od samego planowania, przyszły inwestor musi podjąć kilka istotnych decyzji związanych z nową instalacją na gaz. Chodzi tu między innymi o wybór rodzaju zbiornika, określenie miejsca jego posadowienia oraz zakup kotła spalającego gaz. Warto więc wszystko uporządkować, aby żaden element nam nie umknął. Podpowiadamy, od czego zacząć planowanie nowej instalacji na gaz propan.

Dlaczego wybór wykonawcy instalacji na gaz propan jest ważny?

Planowanie nowej instalacji na gaz propan warto rozpocząć od wyboru wykonawcy. Jest to istotny krok i nie warto wybierać firmy bez jej uprzedniego sprawdzenia. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest wybór firmy z polecenia znajomych. Dlaczego decyzja o nawiązaniu współpracy z konkretnym wykonawcą jest tak istotna? Ponieważ wiele od tego zależy. Wybierając rzetelną firmę, która zajmuje się kompleksową obsługą instalacji gazowych, zyskujemy komfort i pewność dobrze oraz solidnie wykonanej pracy. A dodatkowo takie specjalistyczne przedsiębiorstwa, nawet małe, bardzo często oferują swoje usługi także w zakresie załatwiania wszelkich spraw urzędowych. Powoduje to, że inwestor jedynie podejmuje decyzje i finansuje całe przedsięwzięcie, nie martwiąc się o nic więcej. Ponadto nawiązując współpracę ze specjalistyczną firmą, która jest nie tylko wykonawcą instalacji, ale również dystrybutorem gazu propan, niejednokrotnie możemy liczyć na rabaty na zakup gazu. Warto więc poświęcić nieco czasu i energii na znalezienie najlepszego wykonawcy instalacji na gaz propan oraz zasięgnięcie opinii na jego temat.

Wybór zbiornika dopasowanego do naszych potrzeb

Kolejnym ważnym krokiem przy planowaniu nowej instalacji na gaz propan jest wybór odpowiedniego zbiornika. Dotyczy on zarówno pojemności zbiornika, jak i decyzji o tym, czy ma być to podziemny zbiornik czy też naziemny zbiornik na gaz propan. Warto uwzględnić wielkość naszej posesji i możliwości lokalizacji zbiornika, ale także metraż domu. Ten ostatni czynnik powinien być decydujący w kontekście wyboru pojemności zbiornika. To właśnie metraż pomieszczeń, które będą ogrzewane przy pomocy instalacji na propan, ma największy wpływ na zużycie gazu w sezonie grzewczym, a w konsekwencji na jego zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym. W doborze z pewnością doradzą specjaliści. Przyjmuje się jednak, że dla domów o powierzchni do 160 m2 najlepiej sprawdzi się zbiornik na gaz o pojemności 2700 l lub 2750 l. Jeśli natomiast chodzi o to, czy lepszy będzie zbiornik naziemny czy też podziemny, to kwestia ta jest dużo bardziej indywidualna.

Naziemne zbiorniki na gaz są widoczne dla każdego i nie ma możliwości zamaskowania ich obecności na posesji. Ponadto przepisy budowlane wymagają, aby naziemne zbiorniki zachowały dwukrotnie większe odległości od budynków i granicy działki, niż to jest w przypadku podziemnych zbiorników na gaz. Jednak zbiorniki naziemne są nieco tańszą opcją. Podziemne zbiorniki na propan, choć nieznacznie droższe, są jednak dużo praktyczniejsze. Z jednej strony można je całkowicie zakopać pod powierzchnią gruntu i zamaskować trawą bądź kwiatami. Z drugiej natomiast zgodnie ze wspomnianymi przepisami budowlanymi wymagają zachowania o połowę mniejszych odległości od budynków i granicy działki, co jest szczególnie ważne w przypadku małych posesji.

Zakup kotła spalającego gaz propan

Jeszcze do niedawna inwestorzy planujący wykonanie nowej instalacji na gaz propan stali przed koniecznością wyboru typu kotła na gaz. Do wyboru były tradycyjne piece lub też nowoczesne kotły kondensacyjne. Obecnie starsze, mniej wydajne modele zostały wycofane ze sprzedaży, a ich miejsce zajęły wyłącznie kotły kondensacyjne. Jest to bardzo dobra informacja dla klientów. Kotły kondensacyjne są bardziej wydajne i oszczędne. Pozwalają pozyskać dużo więcej ciepła z takiej samej porcji gazu i dzięki temu ogrzewanie staje się jeszcze bardziej ekonomiczne.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Article Categories:
Dom i ogród · Lifestyle · Technologie

Comments are closed.