Balustrada na balkon z nierdzewki – jak wybrać?

20 lutego, 2021
balustrada
410
Views

Balustrada balkonowa powinna spełniać dwa podstawowe zadania – zapewniać nam bezpieczeństwo podczas korzystania z balkonu i ładnie wyglądać, reprezentując nas gust i dobry smak. Barierki wykonane ze stali nierdzewnej doskonale spisują się w tej roli – nie tylko gustownie się prezentują, ale i są niezwykle wytrzymałe, a przy tym antykorozyjne. 

Balustrada z nierdzewki – ozdoba Twojego balkonu

Balustrady ze stali nierdzewnej wyróżniają się względem balustrad wykonanych z innych materiałów niezwykłą precyzją i estetyką wykonania, a także ponadczasową, klasyczną linią, co sprawia, że świetnie wyglądają zarówno we wnętrzach, jak i na balkonach i tarasach. Te montowane na zewnątrz zyskują dodatkowo na antykorozyjności stali, ponieważ nie wymagają ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ani dodatkowej obróbki mechanicznej. Dzięki temu mamy pewność, że poręcze ze stali nierdzewnej będą nam służyły przez długie lata i cieszyły nasze oko. Co istotne, balustrady z nierdzewki montowane na balkonach mogą przybierać różne formy i łączyć się z innymi materiałami, co finalnie daje designerski i nowoczesny efekt wizualny. Bardzo popularne są w tym momencie balustrady całoszklane ze stalową barierką, które nie tylko ładnie się prezentują, ale i optycznie powiększają przestrzeń małego balkonu. Balustrady tego typu są wpuszczone w podłoże balkonu i utrzymują się na stalowej szynie. Na bardzo podobnej zasadzie skonstruowane są balustrady balkonowe ze stali ze szklanym wypełnieniem. W tym przypadku tafle szkła hartowanego są przytwierdzane do stalowych słupków nośnych, a balustrada zakończona jest stalową barierką. Nadal bardzo popularne są też balustrady w całości wykonane ze stalowych słupków lub lin. 

Stalowa balustrada – jakość na lata

Balustrady z nierdzewki, dzięki właściwościom fizykochemicznym stali i wysokiej zawartości chromu, są w pełni odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie balkonu. W zmiennych warunkach atmosferycznych, szczególnie podczas zintensyfikowanych opadów, balustrady z nierdzewki nie wykazują mniejszej odporności na korozję i nadal pozostają w dobrym stanie, czym ewidentnie przewyższają barierki wykonane ze stali zwykłej. Balustrady tego typu, w przeciwieństwie do barierek z metalu, są przy tym niepodatne na wysokie temperatury, co jest szczególnie istotne podczas upalnych dni, i charakteryzują się lśniąca, prostą linią, co powinno zadowolić nawet najwybredniejsze gusta. 

Jaki rodzaj stali wybrać? 

Stal nierdzewna, z której wykonuje się balustrady balkonowe, bez względu na rodzaj wykończenia i tak prezentuje się niezwykle gustownie i efektownie. To, na jaki efekt wykończeniowy ostatecznie się zdecydujemy, zależy zatem od naszych upodobań i stylu, jaki preferujemy. Niezaprzeczalnym pozostaje fakt, że zarówno balustrada o satynowym wykończeniu, jak i barierka ze stali polerowanej wyglądają dobrze zarówno we wnętrzach, jak i poza nimi. Najczęściej spotykaną opcją są klasyczne balustrady ze stali nierdzewnej polerowanej. Charakterystyczny lustrzany blask stalowej barierki powstaje w tym przypadku podczas obróbki mechanicznej, a polerowana gładka stal staje się bardziej odporna na przyleganie do jej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i powstawanie zacieków. Niestety polerowanie stali nierdzewnej sprzyja pojawianiu się na powierzchni balustrady drobnych zarysowań. 

Z kolei balustrady ze stali nierdzewnej satynowanej charakteryzują się matową powierzchnią z charakterystycznymi ryskami. Efekt ten powstaje podczas specjalnej obróbki mechanicznej, podczas której dochodzi do szczotkowania stali. Zaletą tej metody jest to, że na powierzchni balustrady trudno dostrzec nowe zarysowania. Szczotkowanie stali nierdzewnej jest też dużo tańsze od jej satynowania, co na pewno wpływa na cenę balustrady. Niestety balustrada wykonana ze stali nierdzewnej satynowanej jest bardziej podatna na zabrudzenia niż barierka o lśniącym wykończeniu. W tym przypadku kurz i inne zanieczyszczenia mogą gromadzić się w drobnych rysach powstałych podczas obróbki mechanicznej stali.

Źródło: Kobamet

Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.